poniedziałek, 23 listopada 2009

Jedyny prawdziwy kościół gotycki w Warszawie


Dla większości warszawiaków miejscem kojarzonym z zabytkami jest Stare i Nowe Miasto, tam w końcu znajduje się i gotycka katedra św. Jana i gotycki kościół NMP.

Tyle że wskutek wojny obydwa te kościoły znalazły się w gruzach i w obecnej postaci są rekonstrukcją, z wykorzystaniem także konstrukcji żelbetonowych, nie mających nic wspólnego z architekturą gotycką.

Gdzie zatem szukać prawdziwego gotyku w Warszawie?
Na Tarchominie!
Tarchomin - obecnie sypialnia Warszawy, kojarzona z horrorem komunikacyjnym - posiada jeden z najcenniejszych a zarazem niezwykle malowniczych zabytków architektury.
Mowa o kościele p.w. św. Jakuba Apostoła.

Obiekt ten powstał u schyłku XVI wieku w stylu gotyku mazowieckiego. W tym czasie wprawdzie w Europie dominował już renesans, ale na prowincjonalnym Mazowszu kwitł gotyk. Kościół położono w pobliżu Wisły, na skarpie aby zabezpieczyć go przed wylewami niesfornej rzeki.

Bryła kościoła jest prosta, przypomina zresztą katedrę św. Jana tyle że w znacznie mniejszych proporcjach. Rzuca się w oczy piękna czerwona cegła - gotycka, tzw. dwuręczna, większa od produkowanej obecnie, ponadto gotycki wątek krzyżykowy z ciemniejszej cegły tzw. zendrówki.
Bryła kościoła z zewnątrz wspiera się na przyporach czyli elemencie konstrukcyjnym przenoszącym siły na zewnątrz, stosowanym w gotyku.
Zwracają uwagę gotyckie ostrołukowe okna oraz pozostałość zegara słonecznego na ścianie prezbiterium.
Przed kościołem stoi barokowa śnieżnobiała dzwonnica, która wraz z pobliskim barokowym budynkiem parafialnym doskonale się komponuje w jedną całość.

Po prawdzie, to kościół ten w ramach inwazji baroku, miał zmienioną fasadę na barokową, niemniej na początku XX wieku ten sztuczny twór skuto, przywracając mu pierwotną postać.

Polecam w wolnej chwili wybrać się na Tarchomin, gdzie wbrew pozorom wrony nie zawracają a "wyprawę" można uzupełnić spacerem po zagospodarowanym wale wiślanym.

Dojechać tu można np. tramwajem 2 lub 17 do pętli Tarchomin Kościelny i przejść 3 minuty ul. Mehoffera w stronę Wisły, autobusami: 101, 186, 126, 133, 509 do przystanku Mehoffera i j.w.; autobusem 516 lub 518 do przystanku Nowodworska, który znajduje się tuż obok kościoła (150 metrów). (aktualizacja dojazdu styczeń 2017)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz