piątek, 11 czerwca 2010

Bródno ZagórkiNa hasło "Bródno" niemal każdy mieszkaniec Warszawy od razu zareaguje skojarzeniem z jednym z największych europejskich cmentarzy czy dużym blokowiskiem.

Tymczasem na Bródnie mamy najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego w obrębie Warszawy. Tu, na tak zwanych Zagórkach, w obecnym lasku bródnowskim, znajdował się gród książęcy. Było to w okolicy X/XI wieku. Obecnie pozostałością po ziemno-drewnianym grodzie jest grodzisko (czyli właśnie miejsce gdzie kiedyś był gród) oraz nazwy terenowe: Bródno - Podgrodzie, ulica Przy grodzisku.

Samo grodzisko znajduje się w Lasku Bródnowskim, kilkaset metrów od Centrum Handlowego Targówek. Wały dawnego grodu są wyeksponowane i zabezpieczone - można wokół się przejść i wyobrazić skalę obiektu. Obok znajdują się tablice poglądowe przedstawiające historię miejsca, ówczesną ludność i ich tryb życia, rysunki z wizualizacją zabudowy.

Tuż obok grodziska - atrakcja dla dzieci - plac zabaw z dość nietypowymi urządzeniami, mianowicie nawiązującymi do grodziska. i tak jest tu palisada na którą z lubością wspinają się najmłodsi czy drewniane domki imitujące strażnice.
Strażnice postawiono także przy wejściu do lasu - od strony ul. Przy grodzisku (parking na kilkanaście aut) i drugą od strony ul. Głębockiej.

Poza grodziskiem atrakcją jest sam kompleks leśny (las brzozowo - sosnowy), obecnie znajdujący się w obrębie miasta a powodujący że w zasadzie nie wyjeżdżając z Warszawy można szybko wylądować na łonie natury. Jedyny feler to wszechobecne komary...
Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, nawet przy okazji zakupów, warto wygospodarować chwilę na sięgnięcie do historii miasta i krótki spacer na łonie natury.

Tomasz Dygała
www.kursprzewodnicki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz