wtorek, 13 września 2011

Kurs pilotów wycieczek - wycieczka kursowa cz. 2

Po tym jak Martyna spróbowała czy oliwki są jadalne, vide I cześć relacji, udaliśmy się w kierunku na Rawę Mazowiecką.

Po drodze, lekko z boku, mieliśmy w programie Boguszyce koło Rawy Mazowieckiej.
Taki sobie niepozorny kościółek, stojący lekko na wzgórzu.

Prawda, że kompletnie nie zwraca na siebie uwagi?
Wielki błąd... Okazuje się że ów kościółek zbudowany został w połowie XVI wieku (!) i pomimo tego, że z zewnątrz zupełnie nie rzuca się w oczy, to wewnątrz wygląda tak:

Prawda że robi wrażenie? Ta polichromia pochodzi z okresu budowy kościoła czyli, powtórzę się, z połowy XVI wieku. Mieliśmy farta że udało się wejść i to cudo zobaczyć :)

Kolejny punkt programu to zamek w Rawie Mazowieckiej. Zamek to trochę wielkie słowa, raczej to co z niego zostało i to co zrekonstruowano. A kiedyś należał do książąt mazowieckich, wszak Rawa - jak sama nazwa wskazuje - Mazowiecka, należy do historycznego Mazowsza, obecnie w województwie łódzkim.Z Rawy były dwa rzuty beretem do Inowłodza. Inowłódz słynie przede wszystkim z romańskiego kościoła pw. św. Idziego - votum dziękczynnego księcia Władysława Hermana za urodzenie syna - Bolesława Krzywoustego.
Tak po prawdzie, ten kościół to jest bardziej to, jak międzywojenni rekonstruktorzy wyobrażali sobie romański kościół. Ale i tak jest ładny.Przed kościołem Kamil co nieco poopowiadał.Co poniektórzy udali się do kościoła boso...
Poniżej przegląd fotek i konkurs bez nagród: czyje to bose nóżki?

W Inowłodzu był jeszcze, relatywnie bezpłciowy, kościół parafialny......ale potem przyszedł czas na lokalny hit, to jest sklep spożywczy w synagodze, pochodzącej z początku XIX wieku.

Jakby co, to nie ma tam koszernego jedzenia.
Był za to Pan Tubylec, który bardzo chętnie podzielił się z nami informacjami z przeszłości.
Kolejną atrakcją Inowłodza jest nowo budowany zamek...W międzyczasie zaczęło zachodzić słońce i zrobiło się bardzo malowniczo :)Potem był Radom upsss.... Suwałki...

c.d.n. jutro 8:15

2 komentarze:

  1. no właśnie, Suwałki! Ale całkiem podobne są do Radomia, muszę przyznać. Oliwki są niejadalne, koperek obrzydliwy a chodzenie boso jest najwspanialsze na świecie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do podobieństwa się nie wypowiem, koperek owszem niejadalny za to oliwki - mniam a chodzenie boso... no cóż, pominę milczeniem

    OdpowiedzUsuń