czwartek, 5 lipca 2012

Deregulacja nadchodzi


Deregulacja faktycznie coraz bliżej

Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy deregulacyjnej oraz projekt rozporządzenia ws przewodników górskich.W ustawie są drobne zmiany, niezbyt istotne za jednym wyjątkiem.
Vide art 34 na stronie 110.
Wynika z niego, że kto nie zdąży zdać egzaminów do wejścia w życie ustawy ten nie zrobi tego już wcale.

W sumie to jest w zgodzie z logiką deregulacji - po co kontynuować egzaminy skoro już nie są konieczne no i dzięki temu można rozpirzyć niepotrzebne komisje egzaminacyjne i zbędnych pracowników urzędów marszałkowskich - czysty zysk...

Jest też projekt rozporządzenia a właściwie porcja rozporządzeń (sam plik waży cca 40 MB, interesujący tekst zaczyna się od strony 136) a tam dotychczasowe rozporządzenie praktycznie bez zmian ze wszystkimi jego idiotyzmami...

Pozostaje czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

4 komentarze:

 1. Jeśli dokładnie poczytać, to ta wersja projektu ustawy deregulacyjnej jest dosyć niekonsekwentna, dlatego że na stronach 176-177 jest informacja o konieczności wprowadzenie szeregu przepisów przejściowych, które odnoszą się między innymi do:
  "9)postępowań w sprawach nadania uprawnień przewodnika turystycznego, pilota wycieczek oraz powołania na stanowisko komornika wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (art. 34)".
  Niekonsekwentny jest fakt, że w art 34 wszelkie informacje odnoszące się do pilota i przewodnika zostały skreślone. Więc może sytuacja osoby, ktora nie zdąży zdać egzaminów do wejścia w życie ustawy nie jest jeszcze przesądzona? Kto to wie???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że intencja ustawodawcy jest taka: skoro wchodzi deregulacja i każdy (prawie) może być przewodnikiem, to nie ma najmniejszego sensu kontynuować egzaminów, które są już zbędne.

   Pozostaje czekać na finalną wersję...

   Usuń
 2. Witam, panie Tomaszu mam małe pytanko bo jest pan pewnie zorientowany. Proszę mi powiedzieć jak to wygląda jesli chodzi o wejście w życie takiego projektu ?? Mniej wiecej ile to jeszcze potrwa zanim projekt wejdzie w życie. Zastanawiam się czy zdążyłbym jeszcze wyrobić państwowe uprawnienia zanim wejdzie ta ustawa.

  Pozatym jak pan widzi rynek pracy po deregulacji ?? Coś będzie musiało zastąpić państwowe egzaminy, żeby pracodawca mógł sprawdzić kompetencje przewodnika.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie :)
  Szacuję że ustawa, trudno przewidzieć w jakim kształcie bo nie wiadomo co sejm z senatem tam nazmieniają, zostanie podpisana przez prezydenta najwcześniej pod koniec października, czyli wejdzie w życie pod koniec listopada. Realnie, myślę że od nowego roku.
  Osoby które dopiero myślą o uzyskaniu uprawnień państwowych, moim zdaniem nie mają już żadnych szans, bowiem kurs musi trwać minimum 6 miesięcy.

  Co będzie w zamian? Egzaminy PTTK-owskie lub inne "branżowe". Dodatkowo pracodawcy będą bardziej wnikliwie weryfikować kompetencje. Ponadto zostanie jeszcze bardziej rozwinięty networking, czyli zatrudnianie z polecenia.

  Pozdrawiam :)
  TD

  OdpowiedzUsuń