czwartek, 26 kwietnia 2012

Adrszpach - dyskryminacja Polaków

Sytuacja w Skalnych Miastach a konkretnie w Adrszpachu się nie zmienia. Pisałem zresztą o tym rok temu. Wiszą takie kartki, które w zestawieniu razem brzmią po prostu uwłaczająco dla nas.
O ile rozumiem że nie chcą przyjmować na parkingu w Adrszpachu czy na kasach Skalnych Miast złotówek, o tyle forma tego zapisu, zwłaszcza w porównaniu z kartką w języku niemieckim jest nie do przyjęcia. Dowiedziałem się że za tym stoi urząd gminy Adrszpach. Może zatem mały mailbombing z protestami? Bo niestety ale bojkot Adrszpachu raczej nie przejdzie. Co do mailbombingu, proponuję zasypać tamtejszy urząd gminy następującym pismem:
Vážena Pani
Dana Cahová
Starostka Obce
Vážena Pani Starostko,
Jako Polák jezdící do Adršpašského Skalného Města, chtělbych složit protest proti tomu jak Obec Adršpach se otnaši do hostu z Polska. Zvlášť velmi špatný dojem máme po pročtení následující informaci: „Přijímáme jen české koruny!! Do výměny peněz slouží kantor [change money punkt]“. Vedle tak znějícího polského nápisu nachodí se německý nápis ale složený jen s první častí (Přijímáme jen české koruny). Prosím o rychle vysvětlení proč nápis, firmován Obci Adršpach, určený pro Němců zni jinak než ten určený pro Poláky. Prosím o vysvětlení proč nechcete urazit Němců a Poláky ano. Tento nápis zni pro nás jako urážející. Obdivuji se že Obec Adršpach nemá rad sousedy z Polska, kteří generuji většinu turistického pochybu u Vás. Pozdravuji a čekám na odpověď
Ja swoje pismo wysłałem, podpisując: Tomasz Dygała - turistický průvodce Adres: ou1.adrspach@seznam.cz cc: warsaw@embassy.mzv.cz (Ambasada Czech w Polsce) cc: praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl (Ambasada Polski w Czechach) Temat: Diskriminace Polaku v Adrspachu Treść pisma:
Jako Polak jeżdżący do Adrszpaskiego Skalnego Miasta, chciałbym złożyć protest przeciwko traktowaniu przez Gminę Adrszpach gości z Polski. Zwłaszcza złe wrażenia mamy po przeczytaniu następującej informacji: "Przyjmujemy tylko czeskie korony!! Do wymiany pieniędzy służy kantor". Obok tak brzmiącego polskiego napisu znajduje się niemiecki napis ale składający się tylko z pierwszej części (Przyjmujemy tylko czeskie korony). Proszę o szybkie wyjaśnienie dlaczego napis firmowany przez Gminę Adrspach, przeznaczony dla Niemców brzmi inaczej niż ten skierowany do Polaków. Proszę o wyjaśnienie dlaczego nie chcecie urażać Niemców ale Polaków owszem. Dziwię się, że Gmina AAdrszpach nie lubi sąsiadów z Polski, którzy generują większość ruchu turystycznego u Was.
Jeżeli ktoś zechce skorzystać z gotowca to zachęcam :)

3 komentarze:

 1. Z gotowca skorzystałem a oto odpowiedz z Infocentrum Adrszpach;Dzień dobry,
  pisze w imieniu pani starostky i gminy Adršpach. Pracuje w Turystycznym infocentru Adršpach ( zaraz obok wejścia w skały ). Napis przy wejściu " Przyjmujemy tylko czeskie korony, do wymiany słuźy kantor" , jest tylko informacja dla turystów, źe niejest moźliwe płacić w złotówkach, ale tylko w koronach. Niewiem i nierozumiem, dla czego jest pan obraźony? Jest to informacja. Informacja dla tych, którzy chca płacić złotówkami, albo mienić pieniadze u pań przy kasie wstepu. To jest niemoźliwe. Panie przy kasach niemoga przyjmować złotówki i oni o tym bardzo dobrze wiedza. Kantor jest w Infocentru i tam sa pracownice, które moga wymieniać, dla tego, źe maja legytymacje z Czeskiego banku Narodowego. Niewiem, jak to jest w Polsce, ale u nas naprawde niemoźe kaźdy sobie mienić pianiadze jak chce. A jak to sa pracownice naszej firmy, to tym gorzej, bo jak by przyśła kontrola z banku Narodowego, to by firma miała duźy problem, zakończony duźa kara. Co dotyczy Niemców, to panie przy kasie bardzo chetnie wysyłaja je do kantora i dla tego niejest potrzebne pisać jim, kdzie maja wymienić sobie pieniadze.
  Druga rzeć jest taka, źe ja teź sie czuje obraźona i to przedewsystkim dla tego, źe pan uźył słowo "Dyskriminacja polaków" Moja cała rodzina pochodzi z Polski i naprawde niemam ani ja ani nik inny powodu, źe by Polaków dyskriminować. Bardzo dobrze wiemy, źe ruch turystyczny rusza sie w Adršpachu dzienki wam. Ale co mnie jeszcze przeraźa jest, źe pan jest pierwszy za te lata, który złoźył skarge? Ten napis był juź pare lat przy starym wejściu a nik sie nieodezwał? Nik sie nieobrzaził? Naprawde, jak mówie, jakoś temu nierozumiem.

  --
  S přátelským pozdravem, S pozdrowieniem, Mit freundlichen Grüssen
  Beata Radoňová
  Turistické informační centrum Adršpach
  Dolní Adršpach 26
  tel: +420 491 586 012
  mob: +420 731 151 656
  e-mail: info@skalyadrspach.cz
  www.skalyadrspach.cz; www.adrspach.cz
  www.kladskepomezi.cz

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma o co bić piany.Niemcy są zdyscplinowani a nasi turyści często kombinują na siłę więc im napisano precyzyjnie jak i gdzie się wymienia waluty.Gdzie tu dyskryminacja?Raczej kolejny dowód na zwyky brak kultury i cwaniactwo rodaków.Zmienią się zwyczaje podróżnych to takie informacje nie będą potrzebne..

  OdpowiedzUsuń
 3. I znów Niemcy mieli lepiej...:), no skandal po prostu:):):)

  OdpowiedzUsuń