sobota, 26 maja 2012

Deregulacja (2) - przewodnicy miejscy, terenowi, piloci

A zatem ciąg dalszy wynurzeń dotyczących projektu ustawy deregulacyjnej w zakresie przewodnictwa turystycznego.

Skupmy się na przewodnikach nie-górskich i pilotach wycieczek. Poniżej to co dotyczy ww. uprawnień:


Przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek jest osoba, która wykonuje zadania, o których mowa odpowiednio w ust. 2 i 3Rozróżnia się następujące rodzaje przewodników turystycznych:
1) przewodników górskich dla określonych obszarów górskich;
2) przewodników miejskich dla poszczególnych miast;
3) przewodników terenowych dla poszczególnych województw, powiatów, gmin a także 
regionów oraz tras turystycznych
Przewodnikiem   miejskim i terenowym lub  pilotem wycieczek może być osoba niekarana za  popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.


Zatem sprawa wydaje się całkiem prosta:
przewodnictwo miejskie i terenowe podlega deregulacji, nie trzeba spełnić żadnych innych wymogów prócz niekaralności i hulaj dusza piekła nie ma.

Przy okazji wprowadzono zmianę dotyczącą obowiązku wysyłania pilotów przez biura:


Organizator turystyki jest obowiązany zapewnić klientowi uczestniczącemu w imprezie turystycznej opiekę osoby reprezentującej organizatora turystyki. Zakres tej opieki wynika z umowy organizatora turystyki z klientem.

Zatem pilot być musi, do tej pory można go było wyłączyć w drodze umowy, za to teraz zakres opieki pilota będzie musiał być określony w umowie organizator turystyki - klient.

Oczywiście to wszystko jest na etapie projektu - dopóki ustawa nie opuści senatu, należy o niej mówić w trybie przypuszczającym.

Komentarz:

Zmiana wydaje się być w dobrym kierunku - zarówno deregulacja jak też doprecyzowanie konieczności wysyłania przedstawicieli organizatora turystyki. W konsekwencji deregulacji skończą się egzaminy państwowe przeprowadzane w sposób wołający o pomstę do Nieba i skończą się regulowane przez państwo kursy.

c.d.n.5 komentarzy:

 1. A co to znaczy, że zakres opieki pilota określa się w umowie organizator-klient? Czyli znikaja ustawowe zadania pilota i pilot wykonuje czynnosci "zamowione" przez klienta? A jak to ma wygladac w przypadku masowych wyjazdow objazdowych, ktorych klientami sa turysci ze wszystkich stron Polski? Kto okresla "zakres obowiazkow"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadania pozostają bez zmian. Za to jest to próba zdefiniowania "opieki pilota" która jak dotąd jest bliżej nieokreślona.
   Domniemywam że opieka ma być zdefiniowana zarówno w umowie biuro - klient jak też biuro - pilot.

   Usuń
 2. P.Tomaszu! Przedstawia się Pan jako zwolennik deregulacji.Każdemu wolno.Ale czy czyta Pan opinie SWOICH kursantów po zdanym egzaminie i uzyskaniu licencji?Jak to się ma do logiki i zdrowego rozsądku którego brak przypisuje Pan egzaminowi.Chyba nie zawsze podane przykłady nielogiczności pytań egzaminacyjnych są prawdziwe.O ile pamiętam na testach są 4 warianty odpowiedzi a nie3. To tylko gwoli prawdy i rzetelności. Przewodnik z licencją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę wybaczyć ale nie bardzo rozumiem...
   Bardzo proszę o skonkretyzowanie bo nawet nie wiem do czego i jak mam się odnieść.
   W każdym razie wszyscy potwierdzają nielogiczność egzaminów.

   Gwoli prawdy i rzetelności (i próbie zdyskredytowania mnie):
   TERAZ egzaminy testowe mają 4 warianty odpowiedzi, ale nie zawsze tak było, vide egzamin z 14.05.2005.

   Pozdrawiam,
   TD

   Usuń
 3. Piszę po raz kolejny.Poprzednie odpowiedzi nie chciały przejść lub znikały w cyberprzestrzeni.Panie Tomaszu stwierdzenie że WSZYSCY uważają egzaminy za nielogiczne nie jest prawdziwe.Ja tak nie uważam.Mogą się zdarzyć sporadycznie nie doprecyzowane pytanie(Pańskie przykłady),ale jedno pytanie nie dyskwalifikuje zdającego i egzaminu.Nielogicznym jest dla mnie Pańskie poparcie dla deregulacji zawodu w zestawieniu z opiniami PAŃSKICH kursantów, po zdanym egzaminie,o znajomości miasta i sposobie prezentowania Warszawy. Oni chyba widzą różnicę i doceniają kurs, sprawdzian wiadomości i licencje
  A tak na marginesie,Powierzył by Pan wykłady uniwersyteckie wolontariuszce wychowania przedszkolnego? Pozdrowienia. Przewodnik z licencją

  OdpowiedzUsuń