piątek, 19 marca 2010

Gazownia Warszawska


Wiele osób codziennie przemierza ulicę która niegdyś nazywała się Dworska a teraz... Kasprzaka, mijając obiekty za ceglanym murem.

Gazownia mieści się między ulicami Bema a Brylowską i zajmuje dosyć obszerny teren, zarządzany obecnie przez PGNiG. Z daleka w oczy rzucają się bardzo charakterystyczne rotundy - zbiorniki na gaz, stanowiące nieodłączny element każdej retro gazowni. Z wnętrzami tych zbiorników można się zapoznać najłatwiej za pośrednictwem... Seksmisji Juliusza Machulskiego - tam kręcono scenę, kiedy Lamia udaje się do najstarszej starowinki.

Pierwsza gazownia w Warszawie powstała na ul. Ludnej w 1856, za sprawą Towarzystwa Gazowego w Dessau, ta na Dworskiej (wówczas we wsi Wola) została zbudowana w 1888 roku. Lokalizacji sprzyjała bliskość linii kolejowej.

Gaz w drugiej połowie XIX wieku miał kapitalne znaczenie dla gospodarki a zwłaszcza dla mieszkańców. Obecnie gaz nam sie kojarzy z przyrządzaniem posiłków czy ogrzewaniem. Ewentualnie z retro latarniami, które gdzieniegdzie w Warszawie można jeszcze spotkać. Ale gaz kiedyś służył do regularnego oświetlenia mieszkań i także do napędzania wielu sprzętów agd.Wbrew pozorom teren Gazowni warszawskiej jest ogólnodostępny, dzięki temu że na terenie mieści się Muzeum Gazownictwa. Wprawdzie wcześniej należy się zgłosić i umówić lub czekać na noc muzeów (najbliższa - 15 maja 2010).Muzeum warto odwiedzić - zapoznać się z zabytkowym układem XIX wiecznej fabryki, gdzie oprócz wspomnianych rotund uwagę przykuwa gazowa wieża ciśnień i budynki zaplecza.
W jednym z pawilonów urządzono ekspozycję muzealną. Na początku trafia się w świat wielkich urządzeń służących do produkcji i przesyłania gazu. Ogarnięcie specyfiki ich funkcjonowania ociera się o wiedzę tajemną.

Ale dla mnie clou programu stanowi ekspozycja poświęcona wykorzystaniu gazu w XIX wiecznych gospodarstwach domowych. I tak urządzono kilka pomieszczeń - izbę mieszkalną, kuchnię, łazienkę - a w nich zaprezentowano przedmioty codziennego użytku zasilane gazem. Mamy tu lampy wiszące i biurkowe, lodówkę (sic!), żelazko czy lokówkę. Wszystko na gaz. W dalszej części ekspozycji uwagę przykuwają archaiczne kuchnie gazowe, o kształtach obecnie już niespotykanych. Całość jest uzupełniona dokumentacją fotograficzną.Warto poświęcić kilka chwil na poznanie tego miejsca i zaznajomienie się z historią gazownictwa w Warszawie.


Muzeum Gazownictwa - ul. Kasprzaka 25, dostępne pon-pt 9-14, wstęp wolny.
www.muzeum-gazownictwa.pl
Uwaga! wcześniej należy się umówić:
email: muzeum@bud-gaz.com.pl
telefon: 022 691 85 23
fax: 022 691 85 79

www.kursprzewodnicki.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza