niedziela, 14 marca 2010

Śladami Chopina w WarszawieW bieżącym roku, w związku z dwusetną rocznicą urodzin kompozytora, obchodzimy Rok Chopinowski. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej rocznicy i miejscom związanym z Chopinem.

Kiedy urodził się Chopin? Ano tak naprawdę nie wiadomo. Padają dwie daty: oficjalna wynikająca z metryki tj. 22 lutego 1810 r. i nieoficjalna, za to ta którą Fryderyk Chopin się posługiwał czyli 1 marca 2010 r. Data lutowa podobno wynika z błędu popełnionego przez kościelnego, niemniej dzięki temu jest pretekst do tygodniowego świętowania rocznicy.

Chopin urodził się w Żelazowej Woli, gdzie mieszkali jego rodzice. Miejsca w zasadzie przedstawiać nie trzeba, wszystkim kojarzy się z Chopinem, za to mało kto wie, że młody a wręcz malutki Fryderyk mieszkał tam zaledwie 7 miesięcy.

Pod koniec 1810 r., Mikołaj Chopin, ojciec kompozytora, emigrant z Francji, żyjący z nauczania języka francuskiego, dostał posadę w Liceum Warszawskim, mieszczącym się wówczas w Pałacu Saskim. Tam też państwo Chopinowie zamieszkali.
Z Pałacu Saskiego do chwili obecnej dotrwał jedynie Grób Nieznanego Żołnierza, planowana odbudowa została wstrzymana a odsłonięte fundamenty zasypane... Może kiedyś się doczekamy rekonstrukcji.

W Pałacu Saskim, Fryderyk mieszkał do ukończenia siódmego roku życia, wówczas, w roku 1817, Liceum Warszawskie zmieniło siedzibę, przenosząc się do położonego na skraju Skarpy Warszawskiej Pałacu Kazimierzowskiego, mieszczącego obecnie rektorat Uniwersytetu Warszawskiego.W ślad za siedzibą szkoły podążyli też jej nauczyciele. I tak Chopinowie zamieszkali w prawej (patrząc od strony Krakowskiego Przedmieścia) oficynie pałacu. Fakt ten jest upamiętniony stosowną tablicą pamiątkową i medalionem przedstawiającym jego profil. Obecnie powstały plany uruchomienia muzeum w miejscu gdzie znajdowało się to mieszkanie Chopinów.Młody Fryderyk podobno uwielbiał się bawić w ogrodach Pałacu Kazimierzowskiego, należących do Liceum Warszawskiego, którego jakiś czas później został uczniem.

Kolejnym miejscem związanym z Chopinem jest budynek obecnej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie Fryderyk Chopin mieszkał w latach 1827-30. Chopinowie zamieszkali w lewej oficynie pałacu Czapskich. To było ostatnie miejsce zamieszkania Chopina przed emigracją. Miejsce to jest udostępnione zwiedzającym , tu znajduje się tzw. Salonik Chopinów (czynne: pn.-pt. 10-18).

Wspomnieć należy o miejscach gdzie Fryderyk koncertował. I tak grał w Belwederze przed Wielkim Księciem Konstantym, w kościele ewangelickim św. Trójcy przed carem Aleksandrem I, w budynku Towarzystwa Dobroczynności, w Resursie Kupieckiej (obecna ambasada Belgii), pałacu Namiestnikowskim (obecna siedziba Prezydenta RP) czy kościele Wizytek.

Rozstanie z Warszawą, jesienią 1830 roku, nastąpiło na Trębackiej, pod budynkiem poczty saskiej (pałac Wesslów, mieszczący teraz prokuraturę),gdzie Chopin wsiadł w powóz i udał się w siną dal. I tyle go Warszawa widziała...

www.kursprzewodnicki.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza