
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych zaprasza:
Już w najbliższy czwartek prelekcja Pawła Dudzika na temat budownictwa drewnianego na Mazowszu.
Szczegóły pod linkiem
§ 1
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, spadkobierca i kontynuator Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, ustala niniejszym regulaminem zasady zdobywania ustanowionej w 1935 roku Górskiej Odznaki Turystycznej, zwanej dalej GOT PTTK.
§ 2
Nadzór nad instytucją GOT PTTK sprawuje Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
§ 3
Celem GOT PTTK jest zachęcanie najszerszego kręgu turystów do systematycznego poznawania gór Polski.
Wycieczki górskie nie powinny być wyścigiem lub zawodami sportowymi, a względy zdrowotne - dla których odbywamy wycieczki górskie - nie pozwalają na nadmierny wysiłek, przeto zdobywanie GOT PTTK nie może być mechaniczną pogonią za punktami.
§ 4
GOT PTTK zdobywa się przez odbycie pieszych wędrówek w górach Polski oraz w wybranych zagranicznych pasmach Sudetów i Karpat, położonych na obszarze pogranicza. Wycieczki należy odbywać przy zachowaniu zasad bezpiecznego i racjonalnego uprawiania turystyki górskiej, szczególnie w przypadku wędrowania osób małoletnich oraz starszych, przestrzegając przepisów dotyczących poruszania się w obszarach chronionych i w strefie nadgranicznej.
§ 5
1. Na potrzeby regulaminu GOT dokonuje się podziału gór polskich na 6 części (w nawiasie podano numery map pomieszczonych w załączniku Trasy punktowane do GOT PTTK):
a/ Tatry (w tym Tatry Słowackie i Podtatrze; grupy T1-T3),
b/ Sudety Zachodnie (grupy S-11 do S-18 oraz S-20 i S-21),
c/ Sudety Wschodnie (grupy S-1 do S-10 oraz S-19),
d/ Beskidy Zachodnie
e/ Beskidy Wschodnie,
f/ Góry Świętokrzyskie.
2. Granicę między Sudetami Zachodnimi a Wschodnimi przyjęto wzdłuż linii wiodącej od Tłumaczowa przez Ścinawkę Górną, Krajanów, Świerki i Bartnicę, a dalej doliną Bystrzycy.
3. Granice między Beskidami Zachodnimi a Wschodnimi przyjęto wzdłuż linii prowadzącej od Przełęczy Tylickiej doliną Muszynki, przez Mochnaczkę, a dalej doliną Kamienicy Nawojowskiej i wzdłuż Dunajca1).
§ 6
Ustanawia się cztery kategorie GOT PTTK: "popularną", "małą", "dużą" i "Za Wytrwałość".
1. Odznaka "popularna" jest jednostopniowa.
2. Odznaki "małe" i "duże" mają trzy stopnie: "brązowy", "srebrny" i "złoty".
3. Odznaka "Za Wytrwałość" ma dwa stopnie2).
§ 7
1. GOT PTTK zdobywa się w kolejności stopni: "popularny", "mały brązowy", "mały srebrny", "mały złoty", "duży brązowy", "duży srebrny", "duży złoty", "Za Wytrwałość".
2. O uzyskanie GOT PTTK w stopniu "popularnym" i "małym brązowym" może się ubiegać każdy po ukończeniu 8 roku życia, zaś "małą srebrną" - od 11 roku3) życia.
3. W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień GOT PTTK z wyjątkiem stopni "popularnego" i "małego brązowego", które mogą być zdobyte w tym samym roku.
4. Kolejne, wyższe stopnie GOT PTTK nie muszą być zdobywane w bezpośrednio po sobie następujących sezonach, a zatem można je zdobywać ratalnie. Czas zdobywania każdego stopnia GOT PTTK nie jest ograniczony.
§ 8
GOT PTTK w stopniu "popularnym" oraz "małym" zdobywa się według następujących zasad:
1. Zalicza się 1 punkt za każdy przebyty kilometr oraz 1 punkt za każde 100 metrów sumy podejść. Jeżeli wycieczka jest ujęta w Trasach punktowanych do GOT PTTK, stanowiących załącznik do niniejszego regulaminu, to należy stosować punktację podaną w Trasach.
2. Ustala się następującą liczbę punktów wymaganych do zdobycia poszczególnych stopni GOT PTTK:
- popularny - 60 pkt. lub 3 wycieczki trwające co najmniej 6 godzin4),
- mały brązowy -120 pkt.,
- mały srebrny - 360 pkt.,
- mały złoty -720 pkt.
3. GOT PTTK w stopniach "popularnym" i "małym brązowym" może być zdobywana w jednej części polskich gór, natomiast w stopniu "małym srebrnym" - w co najmniej trzech, a w stopniu "małym złotym" - w co najmniej czterech częściach gór, zgodnych z podziałem określonym w §5 niniejszego regulaminu.
4. Nie zalicza się punktów uzyskanych na wycieczce odbytej tą sama trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania jednego stopnia GOT PTTK.
5. Nie zalicza się nadwyżki punktów zdobytych w danym roku na poczet normy potrzebnej do zdobycia następnego stopnia odznaki.
§ 9
Poszczególne stopnie GOT PTTK w kategorii "dużych" zdobywa się przez odbycie dwu wielodniowych wycieczek, których trasy przebiegają przez co najmniej 7 punktów pośrednich w danej części gór polskich (z wyjątkiem Tatr), zawartych w wykazie punktów pośrednich, stanowiących załącznik do niniejszego regulaminu, przy czym:
a/ każda wielodniowa wycieczka połączona z osiągnięciem 7 punktów pośrednich odbywać się powinna w innej części gór polskich w rozumieniu podziału wskazanego w §5 niniejszego regulaminu,
b/ przejście dwu części gór polskich przy zdobywaniu danego stopnia "dużej" GOT PTTK eliminuje te części gór przy zdobywaniu kolejnych stopni "dużej" GOT PTTK,
c/ wycieczka wielodniowa musi trwać co najmniej 9 dni, ale może być podzielona na najwyżej trzy trzydniowe etapy pod warunkiem odbycia wycieczek w tym samym roku,
d/ podczas odbywania wycieczek w Tatrach należy uzyskać co najmniej 180 pkt, przy czym co najmniej po 60 pkt należy zdobyć w Tatrach Wysokich, w Tatrach Zachodnich i na Podtatrzu.
§ 10
GOT PTTK "Za Wytrwałość" zdobywa się według następujących zasad:
1. Posiadacz GOT PTTK w stopniu "dużym złotym" musi spełnić siedmiokrotnie wymogi niezbędne do przyznania któregokolwiek stopnia GOT PTTK w stopniu "małym" lub "dużym", z wyłączeniem odznaki w stopniu "popularnym".
2. Pierwsze sześć uzyskanych norm na poczet odznaki "Za Wytrwałość" wymaga zweryfikowania w danym sezonie w dowolnym Terenowym Referacie Weryfikacyjnym GOT PTTK5), przy czym w ciągu jednego roku można zweryfikować tylko jedną normę.
3. Zweryfikowanie siódmej normy, a tym samym stwierdzenie uzyskania odznaki "Za Wytrwałość" pozostaje w gestii Centralnego Referatu Weryfikacyjnego GOT PTTK w Krakowie.
4. Osoba, która powtórzyła dwukrotnie cykl zdobywania GOT PTTK i uzyskała ponownie odznakę "Za Wytrwałość" ma prawo noszenia odznaki "Za Wytrwałość" odrębnego wzoru.
§ 11
1. Do potwierdzania odbycia wycieczek w Książeczce GOT PTTK uprawnieni są - w zakresie posiadanych uprawnień terenowych - przodownicy turystyki górskiej PTTK.
2. Uprawnienia przodownika turystyki górskiej PTTK nadaje Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK na następujące grupy górskie: Tatry i Podtatrze, Sudety, Beskidy Zachodnie, Beskidy Wschodnie i Góry Świętokrzyskie.
2. Do potwierdzania wycieczek odbytych w zagranicznych pasmach górskich, górskich, o których mowa w §4 niniejszego regulaminu, uprawnieni są przodownicy turystyki górskiej PTTK posiadający uprawnienia na odpowiednie grupy górskie po stronie polskiej.
§ 12
1. Przyznanie GOT PTTK odbywa się na podstawie wypełnionej i potwierdzonej przez przodownika turystyki górskiej PTTK Książeczki GOT PTTK.
2. Wzór Książeczki GOT PTTK określa Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK. Prawa wydawnicze dotyczące Książeczki GOT PTTK oraz Regulaminu GOT PTTK udziela na okres kadencji KTG ZG PTTK.
§ 13
Książeczkę GOT PTTK należy wypełniać zgodnie z następującymi zasadami:
1. W trakcie wycieczki należy zbierać w Książeczce GOT PTTK (strony 24-40) potwierdzenie pobytu w danym rejonie, przeważnie pieczątką dowolnej instytucji zawierającą nazwę miejscowości, obiektu itp.
2. Potwierdzenie pieczątką nie jest konieczne, jeśli przodownik turystyki górskiej PTTK lub przewodnik górski uczestniczy w wycieczce, co poświadczy podpisem w Książeczce GOT PTTK.
3. Dopuszcza się jako dowód odbycia wycieczki - poza potwierdzeniami terenowymi - fotografie potwierdzające obecność turysty w punktach identyfikujących przebytą trasę.
3. Trasę odbytej wycieczki należy wpisać zgodnie z rubrykami Książeczki GOT PTTK i postanowieniami §8 ust.1 niniejszego regulaminu i przedłożyć przodownikowi turystyki górskiej PTTK do potwierdzenia.
4. Trasę wycieczki nie ujętej w Trasach punktowanych do GOT PTTK należy wpisać podając jej przebieg, odległość w kilometrach, sumę podejść w pełnych setkach metrów i punktację obliczoną według zasad określonych w §8 ust.1 niniejszego regulaminu.
5. Przy ubieganiu się u GOT PTTK w stopniach "dużych" trasę wycieczki należy wpisać podkreślając punkty pośrednie.
6. Wycieczki odbywane w zagranicznych pasmach górskich, o których mowa w §4 należy punktować według zasad określonych w §8 ust.1 niniejszego regulaminu.
7. Przodownik jest uprawniony do potwierdzenia odbycia wycieczek w Książeczce GOT PTTK:
a/ w zakresie posiadanych uprawnień terenowych, nawet jeśli nie był na wycieczce,
b/ poza zakresem swych uprawnień terenowych, jeśli brał udział w wycieczce.
8. Przodownik turystyki górskiej PTTK sprawdza odbycie wycieczki, co potwierdza swoim podpisem z podaniem numeru legitymacji przodownika w odpowiedniej rubryce w Książeczce GOT PTTK.
4. Przodownicy turystyki górskiej PTTK są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania potwierdzeń terenowych.
§ 14
1. Ubiegający się o GOT PTTK w stopniach "popularnym", "małym brązowym", "małym srebrnym", "małym złotym" oraz "dużym brązowym i "dużym srebrnym" przedstawiają wypełnioną i potwierdzona przez przodownika turystyki górskiej PTTK Książeczkę GOT PTTK do weryfikacji dowolnemu terenowemu referatowi weryfikacyjnemu GOT PTTK (TRW GOT PTTK)5), zaś ubiegający się o GOT w stopniu "dużym złotym" i "Za Wytrwałość" - Centralnemu Referatowi Weryfikacyjnemu GOT PTTK (CRW GOT PTTK) w Krakowie. Do Książeczki GOT PTTK należy dołączyć potwierdzenie zweryfikowania ostatniego stopnia odznaki.
2. Książeczkę GOT PTTK należy złożyć do weryfikacji w TRW lub CRW GOT PTTK najpóźniej do dnia 31 stycznia następnego roku po roku, w którym uzyskano normę na dany stopień odznaki.
3. Ubiegający się o odznaki GOT PTTK lub normy "Za Wytrwałość" ponoszą jedynie koszty (jeśli takie występują) opłat pocztowych związanych z wysyłką zweryfikowanej Książeczki GOT.
4. Książeczka GOT PTTK z potwierdzeniem weryfikacji danego stopnia GOT PTTK jest zarazem legitymacją, która uprawnia do nabycia oraz noszenia odznaki.
5. GOT PTTK nabywa się w placówkach PTTK za okazaniem zweryfikowanej odznaki w Książeczce GOT PTTK, natomiast odznaki "Za Wytrwałość", również za okazaniem Książeczki GOT PTTK - w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
§ 15
1, Wątpliwości mogące wynikać z interpretacji niniejszego regulaminu rozstrzyga Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK w Krakowie.
2. Osoby zdobywające aktualnie GOT PTTK "Za Wytrwałość" robią to według dotychczasowych zasad.
3. Regulamin niniejszy, uchwalony został na posiedzeniu Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK w dniu …x….. i obowiązuje od dnia……y………
4. W okresie przejściowym, tj. od dnia …x……….do dnia ……y……….., GOT PTTK można zdobywać wedle zasad zawartych w regulaminie GOT PTTK opublikowanym w roku 2008, jak i według niniejszego regulaminu.