środa, 28 kwietnia 2010

Śladami Chopina c.d.
Szukając miejsc związanych z Chopinem, warto zapędzić się poza Warszawę. wycieczka do Żelazowej Woli - miejsca urodzenia Fryderyka Chopina - wydaje się truizmem, tak więc pomińmy ją milczeniem. Niemniej, jeśli już ktoś się zapędzi w tamte strony to warto podjechać parę kilometrów dalej i dotrzeć do Brochowa.

Brochów - miejscowość nad Bzurą, na zachodnim skraju Puszczy Kampinoskiej, słynie z kilku powodów. Znajduje się tam gotycko - renesansowy, ceglany kościół obronny.
Kościół to dzieło Jana Baptysty z Wenecji, którego sztandarowe dzieło jest znane absolutnie wszystkim Warszawiakom - mianowicie zbudował on warszawski barbakan.

Uwagę zwraca obronny charakter kościoła. Otoczony jest ceglanym murem ze strzelnicami, dodatkowo wzmocniony bastionami w narożach. Wieże również zaopatrzone są w otwory strzelnicze, mało tego połączone są gankami umożliwiającymi poruszanie się obrońców pomiędzy nimi.

Ciekawostką jest ulokowanie wewnątrz kuchni, tak żeby obrońcy mogli uwarzyć sobie strawę. Kościół odegrał rolę podczas bitwy nad Bzurą, rozegranej w pobliżu podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, kiedy to wieże robiły za punkt obserwacyjny. Obecnie, w pobliżu kościoła w kolejne rocznice bitwy organizowane są rekonstrukcje bitwy nad Bzurą. Ciekawe widowisko dla miłośników militariów i historii.

Wróćmy jednak do Chopina. Jaki jest jego związek z Brochowem? Otóż tu właśnie jego rodzice - Mikołaj Chopin i Justyna Tekla Krzyżanowska - w 1806 roku wzięli ślub. Tu też, w 1810, ochrzczony został Fryderyk Chopin.

Zwiedzając wnętrze kościoła warto zwrócić uwagę na charakterystyczne, renesansowe sklepienie kolebkowe (czyli stanowiące pół walca) ozdobione ornamentami o charakterze geometrycznym.

Jak dotrzeć? Najprościej i najpewniej samochodem. Od Warszawy drogą nr 580 przez Leszno, Kampinos, Żelazową Wolę a następnie już w Sochaczewie należy skręcić w drogę nr 705 (Sochaczew - Wyszogród). Komunikacja publiczna, owszem kursuje ale poza dniem powszednim może być problem...

Zachęcam do ruszenia się poza miasto i zapoznania z okolicznymi zabytkami.

Tomasz Dygała
www.kursprzewodnicki.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza