środa, 10 lutego 2010

Muzeum Sportu i Turystyki

Zbliża się olimpiada w Vancouver, zima oprócz kilku wyjątków, nie jest domeną naszych sportowców, niemniej może to być dobry czas na odświeżenie sobie w pamięci czasów tryumfu polskiego sportu. Najlepszym miejscem do tego przeznaczonym jest Muzeum Sportu i Turystyki.

Muzeum znajduje się na Żoliborzu, w dużym szklanym budynku mieszczącym Polski Komitet Olimpijski, w pobliżu skrzyżowania ulicy Krasińskiego i Wisłostrady, obok miejsca gdzie kiedyś znajdowała się bateria nadbrzeżna Cytadeli, zwana baterią Rymkiewicza.
Budynek przytłacza swoją monumentalnością ale trzeba przyznać że sukcesy polskiego sportu też wcale nie są małe.

Kasa muzeum znajduje się w podziemiach a ekspozycja umieszczona jest na pierwszym piętrze. Prowadzi tam pochylnia, wijąca się wokół filara na którym umieszczono nazwiska wszystkich polskich olimpijczyków.

Właściwa ekspozycja zaczyna się od prezentacji historii igrzysk olimpijskich, poczynając od czasów starożytnych - także przy wykorzystaniu technik multimedialnych. Wystawa prowadzi przez historię polskiego sportu, pierwsze organizacje sportowe z XIX wieku.
Uwagę zwracają rowery bardziej przypominające urządzenia do łamania kołem niż współczesne nam rowery - bogatej wyobraźni wymaga uzmysłowienie sobie jak na tym jeżdżono.
Dla wielbicieli Tytusa Romka i Atomka drobny smaczek w postaci modelu maszyny do nauki pływania na sucho (vide księga VI Tytusa).

Poza wątkami stricte historycznymi, muzeum prezentuje wydarzenia sportowe, które wszyscy pamiętamy. Wspomnę chociażby o sukcesach piłkarskich lat 1972-82, lekkoatletach czy o polskiej szkole boksu. Obszerną część zajmuje kolarstwo przypominając postaci Ryszarda Szurkowskiego czy Lecha Piaseckiego. Są też czasy absolutnie nam współczesne i znajdziemy coś na temat F1.

W klimat wydarzeń sportowych można wejść odsłuchując wybrane fragmenty relacji sportowych w wykonaniu chociażby nieodżałowanego Jana Ciszewskiego. Mi osobiście brakuje tu słynnego "kończ pan panie Turek" z relacji Tomasza Zimocha ;-)


Wedle nazwy muzeum dotyczy sportu i turystyki, niestety turystyce poświęcona jest wyłącznie jedna gablotka i to pozostawia pewien niedosyt.

Na osłodę dla wielbicieli turystyki, obecnie tj. do 27 marca, prezentowana jest wystawa fotograficzna "Karkonosze Zimą".

Zachęcam do odwiedzenia muzeum całymi rodzinami, archaiczne sprzęty wciągną dzieci i młodzież a pamięć wydarzeń sportowych z niezbyt zamierzchłej przeszłości zajmie tych trochę starszych.

Na koniec pozostaje liczyć, że po nadchodzącej olimpiadzie, Ściana Chwały, prezentująca nasze medale wzbogaci się o kolejne krążki w tym te z najcenniejszego kruszcu.

Muzeum Sportu i Turystyki, Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II, Wybrzeże Gdyńskie 4. Czynne: wt. -nd. godz. 10-17, soboty wstęp wolny.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza